Regitros klausimai

A1, A KATEGORIJOS

1. Parodykite, kur tikrinsite alyvos lygį variklyje.

Alyvos lygis variklyje tikrinamas pažiūrėjus per stikliuką šalia karterio arba naudojant matuoklį.

2. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar alyvos lygis variklyje yra pakankamas.

Motociklas turi stovėti tiesiai (nepasviręs). Skudurėliu nuvalykite alyvą nuo matuoklio, įkiškite matuoklį į alyvą ir vėl ištraukite. Alyvos lygis turėtų būti tarp MIN ir MAX žymų. Jei žiūrime per stikliuką, jame turi matytis alyvos lygis tarp MIN ir MAX žymų.

3. Parodykite, kur yra stabdžių skysčio rezervuaras (talpa).

Priekinių stabdžių skysčio rezervuaras (talpa) yra prie priekinių stabdžių rankenėlės.

4. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar stabdžių skysčio lygis yra pakankamas, kad važiuotumėte saugiai.

Skysčio lygį galima matyti per skaidrią bakelio sienelę – lygis turi būti tarp MIN ir MAX žymų.

5. Pasakykite, kaip tikrinsite varančiosios grandinės (ar kito tipo transmisijos elementų) būklę.

Sukant galinį ratą, grandinė turi tolygiai gulti ant žvaigždutės, visi grandinės nareliai turi judėti laisvai.

6. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar oro slėgis padangose pakankamas, kad važiuotumėte saugiai.

Oro slėgis padangose tikrinamas manometru. Rodmenis palyginę su gamintojo rekomenduota reikšme, sužinosite, ar oro slėgio padangose pakanka, kad važiuotumėte saugiai.

7. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar padangų protektoriaus rašto gylio pakanka, kad važiuotumėte saugiai.

Padangų protektoriaus rašto gylį galima pamatuoti slankmačiu arba specialiu įrankiu. (gylmačiu). Leistinas minimalus gylis 0,8 mm.

8. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar bendra padangų būklė yra tinkama saugiai važiuoti.

Apžiūrėjus padangas, jos turi būti vienodai nusidėvėjusios, neturi būti įtrūkusios, gumbuotos, supjaustytos ar kitaip pažeistos. Nusidėvėjimas turi būti tolygus. Protektoriaus rašto gylis turi atitikti leistiną min 0,8 mm, jos slėgis turi būti tinkamas.

9. Paaiškinkite, kaip patikrinsite, ar veikia stabdžių šviesos signalai.

Stabdžių elementų būklę galima tikrinti įsitikinant, kad stabdžių pedalas juda lygiai ir be pasipriešinimo, tikrinant stabdžių skysčio lygį ir spalvą, vizualiai vertinant stabdžių diskus ir kaladėles, taip pat patikrinant, ar stabdžių žibintai veikia teisingai.

10. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia stabdžiai.

Motociklą pastumkite nuspaudę stabdžius. Nuspausta stabdžių rankenėlė neturi pasiekti vairo. Stabdžio pedalo ir rankenėlės eiga neturi būti per minkšta.

11. Parodykite, kaip tikrinsite vairo laisvumą.

Atsisėdus ant motociklo, vairą kelis kartus pilnai pasukti į kairę ir dešinę pusę. Tada nuspaudus priekinį stabdį, pastumdyti motociklą ir patikrinti ar vairas nekliba.

Sukinėjant, vairas turi suktis lengvai, neklibėti, nestrigti.

12. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia žibintai, ar atšvaitai yra švarūs.

Įjungus variklį, įjungti žibintus ir patikrinti ar dega priekinis žibintas, galinė lempa. Perjunkti į ilgąsias šviesas – ir pakartoti.

Vizualiai apžiūrėkite ar atšvaitai yra švarūs.

13. Pasakykite arba parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia įspėjamasis garso signalas.

Nuspaudus garsinio signalo mygtuką, turi pasigirsti garsinis signalas. Kai kuriuose motocikluose prieš tai reikia įjungti degimą.

14. Parodykite, kaip tikrinsite, ar veikia posūkių signalai.

Kad veiktų posūkių signalai, degimas turi būti įjungtas. Pakaitomis įjungę posūkių signalus, apeikite motociklą ir apžiūrėkite, ar abiejų pusių posūkių signalai veikia.

B1, B KATEGORIJA

15. Parodykite arba pasakykite, kaip užrakinamas ir atrakinamas vairo užraktas.

Norint užrakinti centrinį vairo užraktą reikia išjungti (užgesinti) variklį ir ištraukti raktelį iš užvedimo spynelės, tuomet sukant vairą į kairę arba į dešinę pusę pasigirs trakštelėjimas ir vairo pasukti daugiau neis. Reiškia vairo užraktas pilnai užrakino vairą ir nebeleis pasukti vairo nei į kairę nei į dešinę pusę. Norint atrakinti vairo užraktą reikia užvedimo raktelį įstatyti į užvedimo spynelę ir trumpais greitais judesiais sukinėjant į vairą kairę ir į dešinę tuo pačiu metu sukti užvedimo raktelį ir vairo užraktas atsirakins bei leis iškart užvesti variklį.

16. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar alyvos lygis variklyje yra pakankamas.

Patikrinimą atlikti reikia automobiliui stovint lygioje vietoje, prieš užvedant, kol automobilio variklis yra šaltas. Pirmiausia ištraukiame variklio alyvos matuoklę, ją nuvalome ir vėl įstatome į tą pačią vietą. Tuomet pakartotinai ją ištraukus apžiūrime kiek ji buvo panirusi į alyvą. Ant matuoklės yra atžymos MIN ir MAX, normalus variklio alyvos lygis turi būti tarp MIN ir MAX žymų.

NEPAMIRŠKITE! Kuomet Jums užduodami Regitros praktikos egzamino klausimai – jeigu egzamino metu reikės atidaryti variklio gaubtą, tai turi atlikti egzaminuotojas.

17. Parodykite arba pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia vairo stiprintuvas.

Jeigu automobilis užvestas ir vairas sukasi į vieną ar kitą pusę labai lengvai, be didesnių pastangų, tai vairo stiprintuvas veikia. Esant neužvestam automobiliui vairas sukasi labai sunkiai, reikia daug fizinės jėgos, reiškia pats vairo stiprintuvas neveikia. Jei vairas sukasi sunkiai ir reikia daug fizinės jėgos esant užvestam varikliui, reiškia kad automobilyje nėra vairo stiprintuvo, arba jis sugedęs.

18. Parodykite, kaip įjungiamas galinio lango šildymas.

Mygtukas yra prie viso salono šildymo, vėdinimo valdymo sistemos mygtukų. Ant mygtuko nupieštas stačiakampis langas ir kylančios oro srovės – vingiuojančios rodyklės į viršų.

19. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar aušinimo skysčio lygis yra pakankamas.

Aušinimo skystį tikrinsite po priekiniu variklio gaubtu „išsiplėtimo bakelyje” (hibridinis automobilis gali turėti du tokius bakelius: vidaus degimo variklio aušinimui ir elektrinio variklio sistemos aušinimui).

Aušinimo skystis dažniausiai būna rausvos arba žalsvos spalvos

Ant aušinimo skysčio bakelio yra žymos MIN ir MAX. Aušinimo skysčio neturėtų būti daugiau nei MAX, ar mažiau nei MIN.

20. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia stovėjimo stabdys.

Įjungus ar užtraukus stovėjimo stabdį, bandant pajudėti turi jaustis stiprus pasipriešinimas Jei stovėjimo stabdis yra užtraukiamas, traukti reikia kol pasigirs 3–4 spragtelėjimai. Jei stovėjimo stabdis įjungiamas – pakelti ar nuspausti stabdžio jungiklį. Patikrinti kaip veikia stovėjimo stabdis dar galima ir kitu būdu, t.y. sustojus įkalnėje ar nuokalnėje, įjungus pavarą į neutralią padėtį, įjungti ar užtraukti stovėjimo stabdį. Atleidus darbinio stabdžio pedalą, automobilis turi neriedėti.

21. Pasakykite, kur pilsite langų plovimo skystį.

Ši talpa yra po variklio gaubtu. Ant langų plovimo skysčio talpos dangtelio matysite pavaizduotą vandens srovę bėgančią ant stiklo.

22. Parodykite, kaip tikrinsite ar veikia priekinio ir galinio (jei yra) langų plovimo sistema.

Langų apiplovimo svirtis yra dešinėje vairo pusėje, jei plovimo sistema veikia ją patraukus į save pasigirsta varikliuko garsas ir pradeda bėgti skystis.Galinio lango plovimo sistema įjungiama su ta pačia dešiniąja svirtimi. Yra keli galimi apipurškimo būdai: su pertraukomis, be pertraukų (lėtai), be pertraukų (greitai).

23. Parodykite arba pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia įspėjamasis garso signalas.

Paspaudžiate atitinkamą vietą ant vairo rato. Akcentuosime, jog skirtinguose automobiliuose įspėjamasis garso signalas gali pasispausti nevienodai (vienus reikia spausti stipriau, kitus silpniau), taip pat garsinio signalo mygtukas gali būti įrengtas vairo viduryje arba kiekvienoje vairo pusėje t. y. vairo kairėje ir dešinėje (laikant vairą vertikaliai).

24. Pasakykite, kaip nustatysite ar nėra gedimo stabdžių antiblokavimo sistemoje (ABS)?

Įjungus degimą, iškart užsidegs kontrolinės lemputės, tarp jų ir ABS. Po kelių sekundžių didžioji dalis lempučių užges, o ABS lemputės užgesimas reiškia, kad gedimų nėra. Jei lemputė lieka deganti, tai rodo, kad ABS sistemoje yra gedimas arba sistema neveikia. Neveikiant stabdžių antiblokavimo sistemai stipraus stabdymo metu ratai bus blokuojami ir prarandamas valdymas vairu.

25. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar stabdžių skysčio lygis yra pakankamas.

Stabdžių skysčio lygį tikrinti reikia po priekiniu variklio gaubtu, stabdžių skysčio bakelyje. Stabdžių skysčio bakelis yra horizontaliai stabdžių pedalui į viršų. Ant bakelio žymimas simbolis „stabdžių būgnas su šalia esančiomis kaladėlėmis”. Ant stabdžių skysčio rezervuaro yra žymos MIN ir MAX, stabdžių skysčio neturėtų būti daugiau nei MAX, ar mažiau nei MIN.

26. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia posūkių signalai.

Pasuksiu užvedimo raktelį ir įjungsiu degimą (užvesti automobilį nebūtina). Įjungsiu kairį (analogiškai ir dešinį) posūkio signalą. Išlipsiu iš automobilio ir apžvelgus įsitikinsiu, kad veikia visos posūkių signalo lemputės. Prietaisų skydelyje kontrolinės posūkių signalo lemputės turi mirksėti ritmingai. Jei mirksi neritmingai – reiškia perdegusi viena posūkių signalo lemputė.

27. Pasakykite, kaip patikrinsite, ar veikia stabdžių šviesos signalai.

Vienas iš paprastesnių variantų – pasikviesti į pagalbą kitą žmogų, jog man (arba padedančiam asmeniui) nuspaudus stabdžio pedalą būtų galima pamatyti užsidegantį stabdžių šviesos signalą. Jeigu esu vienas(-a), galiu atbulomis privažiuoti prie bet kokios stiklinės vitrinos ar sienos, paspausti stabdžių pedalą ir tada stikle/sienoje matysiu stabdžių signalų atspindžius.

28. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia darbinis stabdys.

Nuspausiu mašinos stabdžio pedalą. Jis neturi nusispausti daugiau kaip trečią dalį savo eigos. Jei jaučiu, kad pedalas nusispaudžia daugiau arba iki galo (iki grindų) – darbinis stabdys veikia netinkamai.

29. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia visi žibintai.

Šviesų jungimo rankenėlę suksiu pagal laikrodžio rodyklę – pirmiausia įjungsiu gabaritines, toliau artimąsias ir galiausiai tolimąsias šviesas. Kas kartą pasukus rankenėlę išlipsiu iš automobilio ir apžvalgos būdu apžiūrėsiu žibintus. Automobilio priekyje turi degti atitinkamai gabaritinės, artimos ar tolimos šviesos, automobilio gale – raudonos gabaritinės šviesos ir numerio apšvietimas (turite mokėti įjungti kiekvieną šviesų padėtį).

30. Pasakykite, kur ieškosite informacijos apie rekomenduojamą oro slėgį padangose.

Atsidarius degalų pylimo dangtelį rasiu lipduką su rekomenduojamu oro slėgiu padangose. Kituose (B kategorijai priklausančiuose) automobiliuose šią informaciją rasime atidarę šonines priekines dureles arba ant durelių statramsčio.

31. Pasakykite, kaip tikrinsite oro slėgį padangose.

Atsukus padangos ventilio dangtelį įstatysiu manometrą, paspausiu jį ir palaikius kelias sekundes atleisiu, tuomet prietaiso skalėje matysiu, koks slėgis yra padangoje. Taip patikrinsiu visas automobilio padangas. Oro slėgį tikrinsiu, kai padanga bus šalta, t. y. prieš važiavimą, kadangi važiuojant padanga šyla, oro slėgis joje didėja. Iš karto po važiavimo oro slėgį išmatuočiau netiksliai.

32. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar padangų protektoriaus rašto gylio pakanka, kad saugiai važiuotumėte.

Protektoriaus rašto gyli. Galiu išmatuoti slankmačiu. Rašto gylis negali būti mažesnis nei: žiemą 3,0 mm, vasarą 1,6 mm. Matuojame su gylmačiu arba slankmačiu.

33. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar bendra padangų būklė tinkama saugiai važiuoti.

Padangų būklę tikrinsiu apžvalgos būdu: padangos negali būti suskirdusios, atplyšusiomis dalimis, su matomais įtrūkimais, per mažu nei nustatyta protektoriaus rašto gyliu, nutrūkusiais kordo siūlais (vielomis). Ant tos pačios ašies turi būti to pačio aukščio, pločio, rašto, vienodo nusidėvėjimo ir sezoniškumo padangos.

34. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia avarinė šviesos signalizacija.

Avarinę šviesos signalizaciją tikrinsiu apžvalgos būdu t. y. įjungsiu avarinę šviesos signalizaciją, išlipsiu iš automobilio ir įsitikinsiu, kad veikia visos posūkių signalo lemputės.